Radionica radio upravljanog jedrenja, organizirana od strane Jedriličarskog kluba Zenta uz potporu Hrvatskog jedriličarskog saveza (HJS) i Hrvatske zajednice tehničke kulture (HZTK) započela je uzbuđenjem i interesom među djevojčicama i dječacima osnovnoškolske dobi što se vidjelo odmah po brzini i ushićenosti s kojom su djeca dočekala rano ujutro instruktora čim je izašao ispred vrata.

No, prije toga, napomenut ćemo kako je voditelj radionice bio mladi Bruno Marević (instruktor iz JK Zenta) koji je pod mentorstvom Josipa Marasovića (nacionalni voditelj programa jedriličarskog modelarstva za djecu i mlade) kompletirao obuku posebno za ovo događanje nekoliko dana ranije kako bi se dan proveo u što kvalitetnijem radu. Bruno je napravio svu potrebnu pripremu te provjeru opreme dan ranije i stoga je odlučno krenuo (9.7.2024.) u ranojutarnjim satima prema padinama Mosora k djeci koja su željno iščekivala dogovoreno događanje u Zvjezdanom selu Mosor.

Uvod u radionicu i podjela u timove: Radionica je krenula s upoznavanjem sudionika i podjelom u timove. Prezentacija koja je uslijedila obuhvatila je povijest jedrenja, njegov razvoj kroz stoljeća te važnost jedrenja u današnjem svijetu. Dodatan naglasak stavljen je na modernije načine korištenja jedrilica i kako samo jedrenje doprinosi očuvanju okoliša kroz podizanje svijesti o energiji vjetra.

Osnove aerodinamike i vjetrovi: Sudionici su se zatim upoznali s osnovama kretanja jedrilica i osnovama aerodinamike, ključnim za razumijevanje kako jedrilica koristi vjetar za kretanje. Kroz praktične primjere, djeca su naučila kako različiti dijelovi jedrilice rade zajedno kako bi omogućili optimalno jedrenje. Nakon toga, detaljno su proučili ružu vjetrova, što je ključno za navigaciju i razumijevanje smjerova vjetra.

Modeli jedrilica i praktični dio: Nakon teorijskog dijela, uslijedilo je upoznavanje s dijelovima modela jedrilica. Djeca su učila kako sastaviti i rastaviti modele jedrilica, čime su razvijali svoje tehničke vještine i razumijevanje složenosti jedriličarskih konstrukcija. Svi sudionici imali su priliku aktivno sudjelovati u ovom procesu, čime su stekli praktično iskustvo koje će im koristiti u budućim jedriličarskim aktivnostima.

Pauza i kviz znanja: Nakon pauze za ručak, održan je kviz znanja u kojem su timovi imali priliku pokazati svoje novo stečeno znanje. Kviz je uključivao pitanja iz svih aspekata obrađenih tijekom jutra - povijesti jedrenja, aerodinamike, dijelova jedrilice i navigacije. Bodovanje kviza dodatno je motiviralo djecu i potaknulo zdrav natjecateljski duh.

Natjecanje u opremanju i raspremanju modela: Na kraju radionice, organizirano je natjecanje u brzom i preciznom opremanju i raspremanju modela jedrilica. Ovo natjecanje, koje je također bodovano, omogućilo je djeci da pokažu svoje praktične vještine i timski rad. Najuspješniji timovi nagrađeni su prigodnim nagradama.

Zaključak: Radionica je završila sretno i ispunjeno, a djeca su ponijela kući nova znanja, vještine i uspomene. Ova radionica je bila izvanredna prilika za promociju jedrenja i tehničke kulture među mladima te je dodatno učvrstila važnost takvih edukativnih programa u lokalnoj zajednici.

Radionica radio upravljanog jedrenja još je jedan uspješan primjer kako JK Zenta s partnerstvom Zvjezdanog sela Mosor ovaj put, te uz sveprisutnu potporu HJS-a i HZTK-a, uspješno educira mlade generacije, potiče njihov interes za jedrenje i tehničke znanosti (STEM) te ih usmjerava prema kreativnom i aktivnom načinu života."